100 wystąpień na sesji – druga „setka” radnego w kadencji
Podczas XXXI sesji rady miasta w dniu 22 maja 2013 roku pięciokrotnie zabierałem głos. Tym samym przekroczyłem liczbę 100 wystąpień od początku kadencji. Aktualna statystka wystąpień radnych w bieżącej kadencji przedstawia się następująco:
- Macin Horała (PiS) – 104 wystąpienia
- Bogdan Krzyżankowski (PO) – 81 wystąpień
- Tadeusz Szemiot (PO) – 70 wystąpień
- Łukasz Cichowski (PO) – 61 wystąpień
- Bartosz Bartoszewicz (SWS) – 57 wystąpień
- Stanisław Szwabski (SWS) – 43 wystąpienia
- Joanna Zielińska (SWS) – 43 wystąpienia
- Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski (SWS) – 43 wystąpienia
- Jerzy Miotke (SWS) – 41 wystąpień
- Andrzej Bień (SWS) – 38 wystąpień
- Andrzej Kieszek (SWS) – 34 wystąpienia
- Marcin Wołek (SWS) – 34 wystąpienia
- Paweł Stolarczyk (PiS) – 27 wystąpień
- Beata Łęgowska (SWS) – 22 wystąpienia
- Beata Szadziul (SWS) – 20 wystąpień
- Ireneusz Bekisz (PO) – 18 wystąpień
- Stanisław Borski (SWS) – 17 wystąpień
- Mirosława Król (PO) – 16 wystąpień
- Kamil Góral (SWS) – 11 wystąpień
- Jarosław Kłodziński (SWS) – 11 wystąpień
- Paweł Brutel (SWS) – 10 wystąpień
- Maja Wagner (SWS) – 9 wystąpień
- Andrzej Denis (SWS) – 8 wystąpień
- Danuta Reszczyńska – 7 wystąpień
- Małgorzata Balsewicz – 7 wystąpień
- Joanna Chacuk – 3 wystąpienia
- Ewa Krym – 3 wystąpienia
- Grzegorz Taraszkiewicz – 2 wystąpienia
Statystyczny radny miał więc jak do tej pory 29,25 wystąpienia tj. około jednego wystąpienia na każdej sesji.
Oczywiście, wbrew temu co głosił Lenin, ilość nie przechodzi w jakość. Treść merytoryczną moich wystąpień nie mi oceniać. Ze względu na objętość nie wklejam tu ich tematyki, gdyby jednak ktoś był zainteresowany służę informacją w tym zakresie. Na końcu znajdziecie Państwo uwagi metodologiczne dotyczące zasad, jakie przyjąłem podczas notowania liczby wystąpień.
Skoro jesteśmy już przy statystyce, przy okazji zamieszczam również informację o liczbie złożonych interpelacji, stan na koniec kwietnia 2013 (wg danych zamieszczonych na stronie gdynia.pl):
- Marcin Horała (PiS) – 118 interpelacji
- Łukasz Cichowski (PO) – 102 interpelacje
- Paweł Stolarczyk (PiS) – 96 interpelacji
- Mirosława Król (PO) – 39 interpelacji
- Bogdan Krzyżankowski (PO) – 19 interpelacji
- Tadeusz Szemiot (PO) – 13 interpelacji
- Ireneusz Bekisz (PO) – 9 interpelacji
Pozostali radni (wszyscy radni Samorządności Wojciecha Szczurka – 0 interpelacji).
Statystyczny radny miasta Gdyni bieżącej kadencji do końca kwietnia 2013 złożył więc 14,14 interpelacji.
Uwagi metodologiczne odnośnie sposobu prowadzenia statystyki wystąpień:
- Liczbę wystąpień spisuje na bieżąco podczas sesji metodą spisu z natury. Jeżeli opuszczam na chwilę salę obrad np. wychodząc do toalety po powrocie pytam jednego z kolegów pozostałych na sali kto pod moją nieobecność zabierał głos. Po sesji uzgadniam wyniki z jednym z pozostałych radnych, który prowadzi podobną statystykę. W sprawach wątpliwych korzystamy z nagrań sesji jeśli są dostępne i protokołu.
- Nie zaliczam jako wystąpienia głosów w sprawach czysto formalnych (np. „Proszę o przerwę”) oraz komunikatów porządkowych prowadzącego obrady (np. „udzielam głosu”).
- Nie zaliczam jako wystąpienia głosów przewodniczących komisji informujących o zaopiniowaniu projektu uchwały, o ile jest to głos przedstawiający samą opinię bez uzasadnienia (np. „opinia negatywna”, „opinia jednogłośnie pozytywna” itp.)
- Nie zaliczam jako wystąpienia wniosków do porządku obrad, o ile nie zawierają merytorycznego uzasadnienia (np. „proszę o zdjęcie z porządku obrad punktu X”) zaliczam wnioski do porządku obrad posiadające takie uzasadnienie (np. argumentację dlaczego dany projekt jest istotny albo dlaczego nie powinien być rozpatrywany).
- Zaliczam jako wystąpienie każdy głos zabrany w dyskusji oddzielnie, o pomiędzy takimi głosami wypowiadali się inni radni (a więc np. radny który miał najpierw głos w dyskusji, potem po kilku radnych zabrał głos w trybie repliki, potem po kilku radnych zabrał głos w trybie ad vocem – będzie miał zaliczone 3 wystąpienia).
- Nie zaliczam jako wystąpienia głosu ad vocem będącego wyłącznie sprostowaniem (w konwencji „nie powiedziałem X, tylko Y”), zaliczam głosy w których sprostowanie jest uzupełnione dłuższym uzasadnieniem lub głosem polemicznym.
- Zaliczam jako wystąpienie głos radnego-sprawozdawcy projektu (przyczynia się to do podwyższenia liczby wystąpień radnych Samorządności, którzy otrzymują często możliwość występowania jako sprawozdawcy prostych, technicznych projektów uchwał np. w sprawie zbycia działek budowlanych czy nadania imion ulicom).
- Zaliczam jako wystąpienie sprawozdanie przewodniczącego Szwabskiego z prac Związku Komunalnego (jest zdecydowana większość spośród wystąpień tego radnego).
- Zaliczam jako wystąpienie zabranie głosu w punkcie „Informacje” i „Wolne wnioski” (wystąpienia takie to znacząca część wystąpień radnego Jerzego Miotke zwyczajowo informującego o zbliżających się miejskich uroczystościach).
- Zaliczam jako wystąpienie okresowe sprawozdanie przewodniczących z prac komisji rady. Jeżeli jednak w imieniu przewodniczącego komisji sprawozdanie przedstawia inny radny, to wystąpienie zostanie zaliczone owemu zastępcy.