,,VIII edycja Kongresu 590”
VIII już edycja Kongresu 590 to znakomita okazja, by porozmawiać o strategicznych inwestycjach wzmacniających Polskę w wielu dziedzinach.
Polski model innowacyjnego i prospołecznego rozwoju okazał się w ostatnich latach skuteczny pomimo wstrząsów i kryzysów związanych chociażby z pandemią czy wybuchem wojny tuż za naszą wschodnią granicą.
Nie stać nas na brak Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział Marcin Horała Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas panelu eksperckiego w trakcie Kongresu.
Nie mam wątpliwości, że przyszłość rynku lotniczego w Polsce będzie nierozerwalnie związana z CPK, który scali i wzmocni cały sektor. Eksperci nawet podczas pandemii byli zgodni, że docelowo wróci popyt na podróże lotnicze. Różnili się jedynie w ocenie, kiedy się to stanie.
CPK ma być nie tylko głównym lotniskiem kraju, ale także węzłem dla wszystkich rodzajów transportu. Cargo od początku było w CPK planowane jako istotna część infrastruktury – podobnie jak ma to miejsce w innych portach przesiadkowych w Europie. To dodatkowy strumień towarów i przychodów, do przyjęcia którego będziemy gotowi. Z prognoz IATA wynika, że w przypadku CPK efekt COVID dał jeden ciekawy rezultat: o ile następuje pewna korekta jeśli chodzi o wzrosty pasażerskie, to równolegle z tym ma miejsce gigantyczny wzrost zainteresowaniem transportem towarów. Maksima dotyczące cargo lotniczego, obsługiwanego w CPK, będziemy prawdopodobnie musieli znacząco podwyższyć.