Inwestycje infrastrukturalne w Lublinie
14 lipca 2022 r. Marcin Horała wiceminister Infrastruktury wraz z ministrem Przemysławem Czarnkiem spotkał się z samorządowcami województwa lubelskiego, by porozmawiać o korzyściach wynikających z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego dla regionu, a także wypracować optymalne rozwiązania dotyczące przebiegu linii KDP.
CPK to program, który dostarczy Polakom mobilności i połączeń komunikacyjnych na poziomie jaki mają mieszkańcy państw wysoko rozwiniętych, takich jak Francja, Niemcy, czy Korea Południowa. Inwestycje kolejowe w Polsce da się realizować sprawniej i efektywniej, dotrzymując zakładanych harmonogramów.
Przedsięwzięcie zapewni pasażerom między innymi atrakcyjne czasy przejazdu, np.:
z Lublina do Warszawy w 1 godz. 25 minut,
z Lublina na nowe lotnisko CPK w 1 godz. 45 minut,
z Zamościa do Warszawy w 2 godz. 15 minut,
z Chełma do Warszawy w 2 godz. 30 minut.
#KolejNaPolske dla województwa lubelskiego to budowa 187 km nowych linii kolejowych i modernizacja 284 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 1,71 miliona mieszkańców województwa.
Jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał, że rozwój infrastruktury kolejowej nabierze tak dużego tempa. Po 1989 roku kolej w naszym państwie była głównie likwidowana. Zamykano kolejne połączenia i stacje oraz następowała rozbiórka infrastruktury. Teraz, dzięki inwestycjom CPK to się będzie zmieniać.