Podatek śmieciowy – konieczne referendum
W związku ze ustawową zmianą zasad gospodarowania odpadami do końca roku samorządy muszą wprowadzić szereg zmian w systemie odbioru i utylizacji śmieci. Największe kontrowersje budzi wprowadzenie nowej opłaty, tzw. podatku śmieciowego.
Dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej rozwiązanie tego problemu zaproponowali wspólnie radni Gdańska i Gdyni – Jaromir Falandysz i Marcin Horała.
Zgodnie z wypowiedziami władz miasta w Gdyni opłata miałaby być naliczana w proporcji do powierzchni zamieszkiwanej nieruchomości (podobne rozwiązanie zapowiadane jest w Gdańsku). Takie rozwiązanie oznaczać będzie dla wielu Gdynian znaczący, czasem nawet kilkukrotny wzrost kosztów odbioru śmieci. Intuicyjnie uznać je można również za niesprawiedliwy, gdyż trudno dostrzec związek między powierzchnią mieszkania a ilością produkowanych śmieci.
Ustawa daje władzom samorządowym cztery możliwości naliczania wysokości podatku śmieciowego. Poza wcześniej wspomnianym uzależnieniem opłaty od powierzchni nieruchomości możliwe jest również uzależnienie jej od zużycia wody, od ilości mieszkańców nieruchomości lub wprowadzenie jednolitej stawki dla wszystkich gospodarstw.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i może być niekorzystne dla części mieszkańców, budzić w nich poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Dlatego uważam, iż władza lokalna nie powinna arbitralnie narzucać żadnego z rozwiązań. Apeluję aby zdecydowali o sami obywatele w drodze lokalnego referendum. – powiedział m. in. Marcin Horała.
Jaromir Falandysz zwrócił uwagę, iż przy kampania referendalna byłaby też sposobem zwiększenia społecznej świadomości nadchodzących zmian. Wielu mieszkańców naszych miast nie zdaje sobie sprawy, że już wkrótce w sposób radykalny zmieni się organizacja zagospodarowania odpadów i że dotknie to ich bezpośrednio w postaci zwiększonych opłat. Kampania informacyjna, którą i tak trzeba by przeprowadzić, może się odbyć niejako „przy okazji” kampanii przed referendum.
Radni przedstawili gotowe projekty uchwał wraz projektem karty do głosowania w referendum. Zaznaczyli, iż konieczność uchwalenia nowych rozwiązań do końca roku praktycznie wyklucza możliwość przeprowadzenia referendum na podstawie zbiórki podpisów. Przekażą więc gotowe projekty uchwały, aby mógł być szybko uchwalony z inicjatywy rady miasta. Proponowane przez nich terminy referendum to niedziela 14 października w Gdyni oraz niedziela 4 listopada w Gdańsku.
O sprawie informują lokalne media:
Trójmiasto.pl http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Opozycyjni-radni-Gdyni-i-Gdanska-chca-referendum-w-sprawie-podatku-smieciowego-n61252.html
Gazeta Wyborcza Trójmiastohttp://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,12354131,Radni_PiS_chca_referendum_w_sprawie_ustawy_smieciowej.html