26 Rocznica Śmierci Ks. Hilarego Jastaka

Śp. ks. Hilary Jastak- Honorowy Obywatel Gdyni cieszy się wielkim szacunkiem w społeczności gdyńskich Kaszubów. W 1991 roku  założył Fundację Pomocy Stypendialnej dla młodzieży z Pomorza, która przez kilkanaście lat swej działalności pomogła w kształceniu dziesiątków uczniów i studentów, głównie z Kaszub. W 1995 otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 1999 roku honorowe obywatelstwo Kościerzyny. Wojsko Polskie nominowało go na stopień kapitana, a w późniejszym czasie majora rezerwy.

W 1970 roku Parafia  Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą zbudował , w której pełnił służbę duszpasterską stała się oazą dla rodzin zabitych i rannych przez komunistyczną władzę. W dniu 20 grudnia 1970 roku ks. Jastak odprawił niedzielną mszę św. w intencji poległych na ulicach Gdyni. Służby zadbały aby Polska nie dowiedziała się  o gdyńskim, czarnym czwartku. Ks. Jastak przygotował szczegółowy przebieg wydarzeń grudniowych i przedstawił ten dokument prymasowi Polski.

Śp. ks. Hilary Jastak wspaniały kapłan, niezłomny patriota! Zmarł 17 stycznia 2000 roku w Gdyni, spoczął w sąsiedztwie świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa.