Za pośrednictwem lokalnych mediów dowiedzieliśmy się dzisiaj o inicjatywie posła Roberta Biedronia w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Gdyni. W związku z tym chcielibyśmy Państwa poinformować, co następuje.

1. Gdyńskie Prawo i Sprawiedliwość już w styczniu br. poinformowało publicznie o inicjatywie Gdyńskiej Ofensywy Obywatelskiej, której elementem jest między innymi wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Następnie odbyliśmy cykl spotkań i konsultacji społecznych którem efektem było wypracowanie treści projektu uchwały.  Konsultacje zakończyliśmy i zaprezentowaliśmy gotowy projekt z początkiem czerwca. Treść projektu uchwały jest dostępna do pobrania tutaj: https://drive.google.com/folderview?id=0B4RIej8YVjqCdzZ1dDlaYVpHdFU&usp=sharing

Nie podjęliśmy od razu zbiórki podpisów pod projektem, ze względu zajęcie się pilniejszą kwestią zmiany opłaty śmieciowej.

2. Aktualnie kończymy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego. Planujemy złożyć podpisy w początkach przyszłego tygodnia, tak że projekt będzie mógł być rozpatrywany przez radę miasta jeszcze na wrześniowej sesji.

3. W procesie konsultacji społecznych projektu nie odnotowaliśmy aktywności posła Biedronia czy aktywistów Ruchu Palikota (chyba, że była to aktywność incognito, bez podania przynależności partyjnej 😉

4. W takiej sytuacji trudno uznać za poważną deklarację Pana posła, tym bardziej że nie stoją za nią żadne konkretne propozycje rozwiązań. Pan poseł, o ile dobrze relacjonują to media, tylko napisał list do prezydenta i radnych, w którym komunikuje swoją opinię na temat budżetu obywatelskiego. Na tym poziomie ogólności oczywiście nie sposób się z taką opinią nie zgodzić. Przysłowiowy diabeł tkwi natomiast w szczegółach. Z budżetem obywatelskim jako ideą werbalnie zgadzają się niemal wszyscy, problemem jest skonkretyzowanie tej idei i zaproponowanie dobrych rozwiązań prawnych. Tego ze strony posła Biedronia zabrakło, są tylko ogólnikowe wezwania i apele.

5. Pomimo, iż z posłem Biedroniem politycznie nie mamy i nie chcemy mieć nic wspólnego, a Jego inicjatywa, ze względu na przytoczone wyżej okoliczności, jest raczej tylko medialną „ustawką” – cieszymy się z każdego poparcia słusznej idei budżetu obywatelskiego. Rozumiemy, że możemy też ją uznać za poparcie jedynego konkretnego, spisanego i przekonsultowanego projektu uchwały  w tej sprawie – czyli projektu gdyńskiego PiS zgłaszanego w ramach Gdyńskiej Ofensywy Obywatelskiej. Mamy nadzieję iż ten, kolejny, głos w gdyńskiej debacie publicznej popierający budżet obywatelski przyczyni się do przekonania większości radnych, którzy na wrześniowej sesji rady miasta będą podejmowali decyzję w jego sprawie.

W imieniu zarządu PiS w Gdyni

Marcin Horała, przewodniczący