We wtorek, 13 sierpnia br., działacze gdyńskiego PiS złożyli w biurze rady miasta podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie opłaty śmieciowej. W zorganizowanym z tej okazji briefingu przed głównym wejściem do urzędu wzięli udział członkowie zarządu PiS w Gdyni: radni Marcin Horała i Paweł Stolarczyk oraz reprezentujący Forum Młodych PiS Michał Bełbot.

Ostatecznie zebraliśmy 1258 podpisów, a więc ponad 2 i pół krotnie więcej niż jest to wymagane (obywatelska inicjatywa uchwałodawcza powinna być poparta przez co najmniej 500 podpisów).

Podstawowym założeniem projektu jest zmiana sposobu naliczania opłaty śmieciowej z opartej na powierzchni mieszkania na opartą na liczbie osób zamieszkujących gospodarstwo. Zgodnie z projektem opłata za śmieci posegregowane wynosiłaby:

14 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 1 osobę

22 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 2 osoby

30 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 3 osoby

36 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 4 osoby

40 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 5 i więcej osób

Zwróciliśmy również uwagę, iż inicjatywa gdyńskiego PiS stała się początkiem autentycznego ruchu społecznego i politycznego dość rzadkiego w gdyńskim samorządzie. Wiemy o co najmniej dwóch innych grupach mieszkańców które organizują zbiórkę pod własnymi, podobnymi co do istoty, projektami. Również gdyńska PO złożyła własny projekt uchwały zmieniającej opłatę na osobową. Podpisy pod naszym projektem ciągle spływają do naszego biura i pewnie jeszcze będą spływać, tak że z czasem mogłoby być ich jeszcze więcej – ale musieliśmy już teraz je złożyć, aby projekt zdążył wejść pod obrady najbliższej sesji rady miasta.

Mamy nadzieję iż zainicjowana przez gdyńskie Prawo i Sprawiedliwość akcja, do której w różnej formie przyłączyły się inne ugrupowania, organizacje i tysiące gdynian skłoni rządzącą Gdynią lokalną partię – Samorządność Wojciecha Szczurka – do zmiany stanowiska w sprawie opłaty śmieciowej.

Aby tym dobitniej pokazać władzom opinię gdynian zapraszamy wszystkich na pikietę – protest przeciw krajowym i gdyńskim absurdom „rewolucji śmieciowej” pod hasłem: ŚMIECI PRODUKUJĄ LUDZIE, NIE METRY KWADRATOWE.

Spotykamy się w sobotę (24 sierpnia) o godz. 14:00 na placu pod pomnikiem Ofiar Grudnia’70 przy al. Piłsudskiego (vis a vis Urzędu Miasta).

Zdjęcie dla prasy: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/903833_545083132212920_1487494972_o.jpg