Na dzisiejszej sesji Rada Miasta podjęła decyzję o podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej oraz o podwyżce opłat za parkowanie. Uzasadnienia były są różne – np. w wypadku biletów był to wzrost cen paliw, a w wypadku opłat za parkowanie… wzrost cen biletów (aby wymusić dalsze korzystanie z komunikacji publicznej pomimo podwyżki cen biletów).

To efekt tej samej polityki, w wyniku której co roku podwyższane są podatki i opłaty lokalne a jednocześnie wydajemy miliony na Infoboks (tymczasowa instalacja z kontenerów mająca służyć prezentacji makiet i wizualizacji), miliony na remont nowej szkoły na Chwarznie, setki tysięcy na bilbordy ogłaszające, że Gdynia przyznaje nagrodę literacką czy miliony na inne formy promocji i marketingu. Jeżeli rozrzutnie gospodaruje się publicznym groszem, koszty muszą ponosić Gdynianie.

Można powiedzieć, że władze Gdyni każdą złotówkę dwa razy obejrzą i po każdy grosz się schylą – pod warunkiem iż są to monety w kieszeni mieszkańców.

Taka postawa budzi mój sprzeciw. Uważam, że władza publiczna powinna się samoograniczać, oszczędzać – szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego szukać możliwości by każdą złotówkę którą się da pozostawić w kieszeni Gdynian (a nie tak jak teraz – szukać każdej okazji by tą złotówkę zabrać).

Rządzącej Samorządności chciałbym zadedykować słowa piosenki zespołu Kult pt. „Ręce do góry”:

Minęły długie lata i nie ma już gościńca

W tym samym teraz miejscu przebiega wzdłuż ulica

I tylko zbóje dalej, ubrani doskonalej

Czyhają na ofiarę by złupić ją bezczelniej

 

Jak praca to i płaca, gdy idziesz po należne

A zbóje eleganccy pokazują cię palcem

Słyszysz – to nie przesada, tu z nami nie ma żartów

Nasz wódz po ciebie przysłał wyczyścić cię z zarobków

 

Ręce do góry, daj całe złoto które wieziesz ze sobą

Ręce do góry, bez siły już przemocą

 

Relacja Dziennika Bałyckiego: http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1340831,burzliwa-dyskusja-na-sesji-w-gdyni-radni-miasta-zdecydowali,2363177,id,t,zid.html#galeria

MM Trójmiasto: http://www.mmtrojmiasto.pl/407965/2012/3/29/gdynia-podwyzki-psy-na-plazy-przystanek-kolei-metropolitalnej-na-karwinach?category=news